Sivil Toplumla İlişkiler Başkanlığı

DEVA Partili Karal: Bugün çiftçilere ödenen 4 milyar lira desteğin 250 katı KKM’ye verilmiş, yazık günah değil mi? DEVA Partili Karal: Bugün çiftçilere ödenen 4 milyar lira desteğin 250 katı KKM’ye verilmiş, yazık günah değil mi?

21 May 2024

DEVA Partili Karal: Bugün çiftçilere ödenen 4 milyar lira desteğin 250 katı KKM’ye verilmiş, yazık günah değil mi?*
DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hasan Karal, devletin para kaynaklarının faize ve kur korumalı mevduata gittiğini belirterek, “Bugün Tarım ve Orman Bakanı, çiftçilerin hesabına 4 milyar 435 milyon lira destekleme ödemesi yapılacağını ‘müjde’liyor. Ya bu hükümet, bu paranın tam 250 katını Kur Korumalı Mevduat için heba etmiş. Bugün binlerce çiftçiye verdikleri desteğin 300 katından fazlasını bu yıl faize verecekler. Yazık, günah değil mi? Faize para var, Kur Korumalı’ya var ama emekliye, işçiye, çiftçiye gelince para yok. Oh ne ala memleket?” dedi. DEVA Partili Hasan Karal, yaptığı yazılı açıklamada, ülkedeki ekonomik krizin, zenginler hariç her kesimde vatandaşların ‘iliklerine kadar’ hissettiğini söyledi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinin ardından uygulanan yanlış ekonomik programlar nedeniyle ekonomiyi ayakta tutan orta direğin yok olduğunu anımsatan Karal, “Ne yazık ki bu süreçte zenginler paralarına daha çok para katarken, orta ve alt kesim ise gittikçe daha çok fakirleşti, alım gücü düştü. Ekonomiyi ayakta tutan orta direk yok oldu. Ekonomisi büyüdüğü açıklanan ülkenin gelirleri eşit dağıtılmadı. İşçi, emekli, memur sabit gelirliler yok sayıldı, görmezden gelinde, enflasyon altında ezildi. Buna karşın ülkenin kaymak tabakası ise milli gelirden, ekonomik büyümeden en yüksek payı aldı. Sosyal adalet sağlanmadı.” diye konuştu.*“Ülkemizin yarınlarını ipotek altına alma uygulaması olan KKM, bugüne kadar kara delik gibi milyarlarca lirayı yedi, yuttu”*Milletvekili Karal, 2021 yılında uygulanmaya başlanan Kur Korumalı Mevduat (KKM) uygulamasına bugüne kadar 1 trilyon 58 milyar lira ödeme yapıldığının altını çizdi. KKM’nin hazineyi ve ülkeyi batırma projesi olduğunu belirten Karal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkenin yarınlarını ipotek altına alma uygulaması olan KKM, bugüne kadar kara delik gibi ülkemizin milyarlarca lirasını yedi, yuttu. Bu uygulama ilk hayata geçirildiğinde Genel Başkanımız Sayın Ali Babacan, ekonominin bataklığa sürükleneceğini belirterek hükümeti uyarmış, endişelerini sıralamıştı. O günden bu yana ne dediyse çıktı. Şu an ekonominin, ülkenin geldiği durum ortada. Dolar o gün 11,5 liraydı, bugün 33 lira. Güya dövizin yükselişini durduracaklardı, 3’e katladı, ülkeyi batırdılar. Bugün, KKM’den geri çıkışlar olsa da bıraktığı hasarın ceremesini sadece biz değil, bizden sonra gelecek nesiller bile çekmek zorunda kalacak. Bugün bakıyoruz Tarım ve Orman Bakanı, üretici ve çiftçilere 4 milyar 435 milyon lira tarımsal destek ödeneceğini ‘müjde’liyor. Ya bu hükümet, bu paranın tam 250 katını Kur Korumalı Mevduat için heba etmiş. Bugün binlerce çiftçiye verdikleri desteğin 300 katından fazlasını bu yıl faize verecekler. Yazık, günah değil mi? Faize para var, Kur Korumalı’ya var ama emekliye, işçiye, çiftçiye gelince para yok. Oh ne ala memleket?”

İLETİŞİM: E-mail: hasan.karal @tbmm.gov.tr Tel: 0312 420 54 70-71 Faks: 0312 420 20 50

  • İLGİLİ ETİKET:
  • #HASAN KARAL

SONRAKİ HABER

DEVA Partili Karal: Buğday çiftçisinin maliyeti 1 yılda yüzde 62 arttı, 15 liranın altındaki bir rakam üreticiyi toprağa küstürür

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar

21 May 2024