Sivil Toplumla İlişkiler Başkanlığı

SENDİKALAR ŞEFFAF VE BAĞIMSIZ OLMALIDIR! SENDİKALAR ŞEFFAF VE BAĞIMSIZ OLMALIDIR!

28 Mar 2022

Tüm Kamu-Sen Konfederasyonu ve Demokratik Sağlık-Sen Başkanı Togan Demircan ila Tüm Tarım ve Orman Çalışanları Sendikası Başkanı Abdulkadir Tüfekçi ve yönetim kurulu üyeleri sendikal arenada yaşanan haksız ve hukuksuz uygulamalar ila sendikacılığın geldiği vahim durum hakkında bilgi vermek ve destek istemek gayesiyle DEVA Partisini ziyaret ettiler.

Sendika yöneticilerini parti genel merkezinde kabul eden DEVA Partisi Sivil Toplumla İlişkiler Başkanı Hasan Karal, son yıllarda Türk sendikacılığında büyük gerilemeler ve yozlaşmalar yanında sarı sendikacılığın yoğunlukla yaşandığını kaydederek, “Türkiye’de sınırlı demokrasi, sınırlı özgürlükler ve haklar bir bir tasfiye edilirken, hukuk by-pass edilirken, yolsuzluklar zirve yaparken, ülkenin varı yoğu yağmalanırken, insanlar yazdıklarından, söylediklerinden ötürü tutuklanırken, ifade ve basın özgürlüğü can çekişirken sosyal ve ekonomik eşitsizlik skandal boyutlara tırmanmıştır. İşsizlik, yoksulluk, sefalet ve hukuksuzluk her geçen gün rekor kırarken milyonlarca üyesi olan sendikalardın, trilyonlarca mal varlığı ve parası olan konfederasyonlardan hiç ses çıktığını duyan var mı?” dedi.

Sendika yöneticilerini dinleyen Hasan Karal, sundukları raporu yardımcıları Nutku Akın ve Av.M.Zeki Kaplan ile birlikte detaylı bir şekilde inceleyerek gereğini yapacaklarını kaydederek, “DEVA Partisi sendikacılığı bir mesleki faaliyetin ötesinde büyük ölçüde bir “dava” alanı olarak gören bir partidir. Bu nedenle işçi ve memurların, çalışanların hak ve alın teri konularında çok daha hassastır. Sendikaların ödev ve görevleri bağlamındaki sorumluluklarını yerine getirme ahlaklarını hayati bir meseledir. Bir savunma ve hak arama örgütü olarak sendikaların faaliyetlerinde şeffaf ve dürüst olmaları, hak ve adaleti gözetmeleri olmazsa olmazdır. Bu yüzden biz DEVA Partisi olarak İLO ölçütlerinde bir sendika yasasını ve sendikal özgürlüğü savunuyor, sendikalarımız arasında ayrımcılık yapılmasını asla kabul etmiyoruz” dedi.

  • İLGİLİ ETİKET:
  • #SAGLIK SEN
  • #DEMOKRATIK SAĞLIK-SEN
  • #HASAN KARAL
  • #ALI BABACAN
  • #TÜM KAMU SEN

SONRAKİ HABER

Yalova Güç Birliği Federasyonu Destek İstedi

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar

28 Mar 2022